Rzeczoznawca Majątkowy OlsztynJak opisywać szkody majątkowe? cz.1

Jak opisywać szkody majątkowe? cz.1Poniżej przedstawię wybrane fragmenty z naszego Protokołu Szkody do szkody majątkowej – zalane przedszkole. W prywatnym przedszkolu pękła rura instalacji centralnego ogrzewania i zalało salę edukacyjną.

Opis zdarzenia:
Zgodnie z oświadczeniem Pani … w dniu 10.11.2011 doszło do pęknięcia rury instalacji centralnego ogrzewania w wyniku czego doszło do zalania sali edukacyjnej na niskim parterze w przedszkolu. Administrator powiadomiony – nie sporządził protokołu. Po szkodzie zostało wykonane obejście instalacji centralnego ogrzewania poprzez wykonanie nowego odcinka rur. Koszty związane z usunięciem usterki poszkodowani zobowiązali się udokumentować fakturami.

Opis budynku:
Budynek wolnostojący, dwukondygnacyjny, częściowo podpiwniczony o konstrukcji mieszanej (żelbetonowej monolitycznej i murowanej). Budynek o przeznaczeniu usługowym. Stropodach wykonany z drewnianych dźwigarów opierających się na ryglach ram stalowych. Dach kryty stalową blachą falistą na płatwiach drewnianych. Docieplenie dachu stanowi wełna mineralna twarda o grubości 0,20-0,25 m. Strop pomiędzy wysokim a niskim parterem wykonany został metodą mieszaną jako żelbetonowy monolityczny oraz z prefabrykowanych płyt kanałowych. Ściany osłonowe murowane z gazobetonu o grubości 0,35 m, ocieplone styropianem o grubości 0,12 m. W ścianach osłonowych rdzenie żelbetonowe. Ściany działowe lekkie z gazobetonu o grubości 0,12 m, alternatywnie z płyty gipsowo-kartonowej na stelażu stalowym CW100 wypełnionej wewnątrz wełną mineralną o grubości i gęstości zapewniającej dobrą izolację akustyczną pomiędzy pomieszczeniami. Powierzchnia użytkowa – 519,10 m2, powierzchnia obrysu wysokiego i niskiego parteru – 646,60 m2, kubatura – 2198,50 m3.

Opis uszkodzeń:
Zalaniu uległa sala edukacyjna. Na podłodze ułożona wykładzina PCV i wykładzina dywanowa. Ściany i sufit pokryte gładzią szpachlową i farbą. Ostatni remont pomieszczenia (malowanie ścian i sufitu) – kwiecień 2011 r.

Sufit – odbarwienia farby o kolorze kości słoniowej firmy Teknos Biora Balance na powierzchni 5,00 x 0,40 m. Malowanie całej powierzchni sufitu 5,25 x 7,60 m. Do malowania sufitu należy zdemontować 8 lamp oświetleniowych.

Ściana (na szkicu nr. 1) – odbarwienia farby o kolorze piasku z wyspy Bali firmy Teknos Biora Balance na powierzchni 0,40 x 0,50 m. Malowanie całej powierzchni ściany 7,60 x 3,00 m. W ścianie trzy otwory okienne (1,50 x 1,50, 1,50 x 1,50, 2,30 x 2,15).

Szkoda majątkowa - zalanie


Autor: Marek Korzeniewski
telefon: 606-400-016
e-mail: marek.korzeniewski@gmail.com