Rzeczoznawca Samochodowy OlsztynDlaczego płoną samochody?

Wczoraj w godzinach wieczornych zadzwonił do mnie dziennikarz z Gazety Olsztyńskiej i chwilkę porozmawialiśmy na temat pożarów samochodów. Wyszedł z tego artykuł na pierwszą stronę gazety:

" W piątek po południu na ulicach Olsztyna spłonęły dwa stare auta. Oba zapaliły się podczas jazdy. - Przy starych pojazdach ryzyko pożaru rośnie - uważa rzeczoznawca samochodowy. Pierwszy zapalił się stary VW Passat. Do pożaru doszło o godz. 15.24 na drodze Olsztyn-Olsztynek tuż za wylotem miasta. - Kiedy na miejsce przyjechali strażacy, całe auto było już objęte ogniem - mówi Sławomir Filipowicz, rzecznik prasowy olsztyńskich strażaków. - Samochodem podróżował mężczyzna, ale udało mu się szybko opuścić auto. Pojazdu nie udało się uratować. Według wstępnych szacunków, straty wyniosły 1200 złotych. Do drugiego pożaru doszło dokładnie 14 minut później u zbiegu ulic Wilczyńskiego i Krasickiego. Tu w czasie jazdy zapalił się Citroen Xsara. Autem podróżowały dwie osoby. Uciekły, zanim auto doszczętnie spłonęło. Oba pojazdy, które w piątek się zapaliły, były stare. Passat miał 24 lata. Wieku Xsary nie znamy, ale szacunkowa wartość strat, którą podają strażacy, co wskazuje, że francuski samochód przekroczył już 10 lat. Przyczyny pożarów na razie nie są znane. Ustala je policja. Zdaniem specjalistów, samochody stają w płomieniach najczęściej z dwóch powodów. - Pierwszy to zwarcie instalacji elektrycznej - mówi Marek Korzeniewski, rzeczoznawca techniki motoryzacyjnej z Olsztyna. - Druga przyczyna jest charakterystyczna dla samochodów z silnikami Diesla. Tu pożar może nastąpić z powodu wycieku płynów eksploatacyjnych. Silniki Diesla mają wyższą temperaturę niż silniki benzynowe. Oczywiście im starsze auto, tym ryzyko takiego pożaru rośnie. Z biegiem czasu tworzywo sztuczne otaczające przewody elektryczne twardnieje i ma tendencje do kruszenia się, odsłaniając przewodzące prąd wiązki, z kolei guma używana do produkcji przewodów płynów parcieje i pęka. "

Rzeczoznawca Samochodowy - Pożar

Etykietka płynu do spryskiwaczy:

Znaczenie zwrotów wskazujących rodzaj zagrożenia: R10 - produkt łatwopalny...
Nie przechowywać w pobliżu źródeł ognia, nie palić tytoniu. Substancja łatwopalna!
Skład i informacja o składnikach: Płyn do spryskiwaczy zimowy jest mieszaniną alkoholu etylowego, alkoholu izopropylowego, glikolu etylenowego...
Składniki niebezpieczne występujące w preparacie: Alkohol etylowy (Produkt wysoce łatwopalny); Propan-2-ol (Produkt wysoce łatwopalny, Produkt drażniący); Glikol etylenowy (Produkt szkodliwy)...
Szczególne zagrożenie: Pary tworzą mieszaniny wybuchowe z powietrzem. Opary są cięższe od powietrza, rozprzestrzeniają się na powierzchni ziemi, stwarzają zagrożenie pożarowe, mogą ulec zapaleniu z dużej odległości.

Etykietka płynu do chłodnic:

Pod wpływem wysokiej temperatury mogą powstać pary cięższe od powietrza. Pary mogą tworzyć z powietrzem mieszankę łatwopalną spalającą się łagodnie lub wybuchowo. Pary mogą przemieszczać się na poziomie gruntu i przenosić płomień do źródła par.

Etykietka płynu hamulcowego:

Warunki, których należy unikać: Unikać wysokich temperatur, płomieni i innych źródeł zapłonu.

To chyba dużo wyjaśnia?

Rzeczoznawca Samochodowy - Pożar


Autor: Marek Korzeniewski
telefon: 606-400-016
e-mail: marek.korzeniewski@gmail.com