Rzeczoznawca Samochodowy OlsztynIdentyfikacja pojazdu cz.1

Otrzymałem zlecenie na oględziny pojazdu BMW 318i. Zaglądając w niemieckie dokumenty rejestracyjne (pojazd zarejestrowany na niemieckich numerach) zaczęło coś mi nie grać z modelem pojazdu. W niemieckich dokumentach jest wpisany model BMW 187. W systemie Audatex nie ma takiego modelu. Ponadto jest tam wpisana pojemność skokowa silnika 1995 cm o mocy 130 kW i jest to diesel. Czyli na zleceniu powinien być co najmniej model 320d a nie 318i. Zacząłem się zastanawiać co oznacza model 187. Na pierwszą myśl przyszła moc silnika w KM (po obliczeniu wyszła nawet podobna wartość).

Identyfikacja pojazdu

Pierwszym moim krokiem do zidentyfikowania pojazdu było wpisanie w wyszukiwarkę grafiki Google modelu 320d. Po wyświetleniu zdjęć szukanego pojazdu okazało się, że nie jest to model 320d - zupełnie inny zarys linii nadwozia. Analizując posiadane dane mamy dwie ostatnie cyfry modelu 20 - oznaczają one pojemność skokową silnika (1995 = 2,0 = 20). Mamy też ostatnią literkę modelu, bo wiemy, że to jest diesel. Czyli obecnie mamy pewne .20d. Nie posiadamy pierwszej cyfry modelu. Zacznijmy od jedynki. W wyszukiwarkę grafiki Google wpisuję model BMW 120d i Bingo! Zgadza się zarys linii nadwozia - jesteśmy już w domu i mamy tego ptaszka.

Identyfikacja pojazdu

Dokładnie przyglądamy się na zdjęcia w wynikach wyszukiwania grafiki Google i porównujemy znaki charakterystyczne w obu pojazdach (opisywanym i znalezionym w Google). Mi się udało znaleźć model bardziej usportowiony z kilkoma sportowymi dodatkami, ale cały zarys linii nadwozia jest identyczny.

Identyfikacja pojazdu

Drugą metodą weryfikacji linii zarysu nadwozia jest szukanie modelu np. na OtoMoto. Celem znalezienia odpowiedniego modelu wpisałem markę (BMW), model (120), rok produkcji (od 2008 do 2008), pojemność skokową silnika (jest 1995 to wybrałem zakres od 1900 do 2000), liczbę drzwi (jest 3 to wybrałem 2/3). Klikam "wyszukaj" i przeglądam co mi wyskoczyło.

Identyfikacja pojazdu

W znalezionym modelu na OtoMoto porównuję charakterystyczne punkty zarysu linii nadwozia.

Identyfikacja pojazdu

Sprawdzam zarówno znaki charakterystyczne z tyłu jak i z przodu pojazdu. Przy zmianach zarysu nadwozia czasami producenci zmieniają np. sam przód podczas liftingu.

Identyfikacja pojazdu

Po takich zabiegach mamy 100% pewności co do modelu pojazdu i możemy w ciemno działać w systemie Audatex. Jak widzimy na poniżej załączonym zdjęciu z systemu Audatex rozszyfrować szybko możemy co niemiecki urzędnik miał na myśli wpisując BMW 187. W systemie Audatex już samo nam wychodzi, że owy model 187 to nic innego jak BMW 120d E87. Czyli połączył skrótowo numer modelu (1) z oznaczeniem typu E (87).

Identyfikacja pojazdu

Wchodząc do modelu BMW 120d E87 widzimy jak puzzle układają nam się w jedną całość. Wszystko zaczyna pasować zarówno rok produkcji, pojemność silnika, moc silnika jak i cała reszta wyposażenia. Dając drobną radę dla początkujących rzeczoznawców, warto się pytać właścicieli samochodów BMW jaki to jest model typu E - na powyższym zdjęciu widać wyraźnie, że posiadając dane jaki to jest model typu E mamy wszystko w systemie Audatex jak na dłoni.

Identyfikacja pojazdu

Protokół str.1
Protokół str.2

Autor: Marek Korzeniewski
telefon: 606-400-016
e-mail: marek.korzeniewski@gmail.com