Rzeczoznawca Samochodowy OlsztynIdentyfikacja pojazdu cz.2

Otrzymałem zlecenie na oględziny pojazdu Dodge Grand Caravan. Pojazdu nie ma w systemie Audatex i należy coś na to zaradzić. Zacznijmy od największej kopalni wiedzy na świecie - internetu. Wyskoczyło nam, że modele bliźniacze to Plymouth Voyager, Chrysler Town&Country i Chrysler Voyager. Dwóch pierwszych nie ma w systemie Audatex tak więc wiemy od czego zaczynać szukanie w programie.

Identyfikacja pojazdu - Wikipedia

Odpalamy system Audatex i szukamy Chryslera Voyagera. Nasz Dodge Grand Caravan jest z 2001 roku to i takiego modelu Chryslera szukamy. Jak zauważamy w 2001 roku było przejście modelowe. Tak więc musimy sprawdzić oba modele i metodą eliminacji wybrać ten właściwy.

Identyfikacja pojazdu

Na pierwszy ogień poszedł model Chryslera od 2001. Porównujemy zarys linii nadwozia i widzimy, że różni się detalami. Trzeba teraz zobaczyć i porównać ten drugi model.

Identyfikacja pojazdu

Porównujemy teraz model Chryslera od 1996 do 2001 roku. Widzimy, że ten model też różni się detalami. Na chwilę obecną nie możemy podjąć decyzji który model przyjąć za właściwy.

Identyfikacja pojazdu

Widzimy, że w modelu Chrysler Voyager GS od modelu 1996 zgadza się pojemność skokowa silnika, moc silnika i skrzynia biegów. To nam wystarczy do podjęcia decyzji który model wybrać. W związku z tym, że w modelu od 2001 te dane wcale nie pasowały, to decyzja pada na model produkowany w latach 1996-2001. Odhaczamy całe wyposażenie pojazdu i dodatkowo uzupełniamy dane o instalację gazową sekwencyjną. Dane które dopisujemy wpisujemy z dużych liter, ponieważ na wygenerowanym Protokole Szkody całe wyposażenie będzie opisane dużymi literami. Ot tak żeby profesjonalnie wyglądało.

Identyfikacja pojazdu

Pamiętajmy, że jest to model porównawczy na bazie Chryslera Voyagera i będzie się różnił detalami od naszego Dodga Grand Caravana. Koszt robocizny i materiałów lakierniczych nie powinien się różnić, jednak ceny części już należałoby zweryfikować. Pamiętajmy też żeby wprowadzić właściwe dane naszego modelu jako modelu na bazie pojazdu porównawczego. Poniżej jest pokazane jak to zrobić.

Identyfikacja pojazdu

Protokół str.1
Protokół str.2

Autor: Marek Korzeniewski
telefon: 606-400-016
e-mail: marek.korzeniewski@gmail.com