..::LINKI::..
Ubezpieczenie Olsztyn
Archiwum
Ubezpieczenie Olsztyn
FERRARI 360, F430, 456, 550 i inne  
menu
START
 
Historia
 Modele
 Galeria
 
Księga gości
formuła 1
Terminarz
Lista startowa
Wiadomości
 Galeria
..::HISTORIA::..

Historia Ferrari to przedewszystkim historia jej założyciela, Enzo Ferrari. W 1929 roku, po rozpoczęciu kariery jako zawodnik, zakłada on w Modenie Stajnie Samochodową Scuderia Ferrari. Jako logo swojej firmy Enzo wybiera sobie konika wspartego na zadnich nogach (Cavallino rampante), który wcześniej był namalowany na samolocie włoskiego asa lotnictwa I Wojny Światowej - Francesco Barracci. W pierwszych wyścigach zespół startuje na samochodach Alfa Romeo. W 1938 roku firma ta podejmuje decyzje o powrocie do zawodów samochodowych poprzez stworzenie własnej drużyny wyścigowej, a kierownictwo nad nią powierza Ferrari. Pragnienie działania na własną rękę powoduje jednak, że po krótkim czasie Enzo odchodzi od mediolańskiej firmy i zakłada Auto Avio Costruzioni Ferrari przy starej siedzibie firmy, która zajmuje się produkcją tokarek hydraulicznych. Odejście od Alfy Romeo zamyka Ferrari możliwość stworzenia modelu pod własną nazwą na 4 lata. Enzo konstruuje więc 8 cylindrowy Spider o pojemności 1.5 l, nazywa go 815 i bierze udział w wyścigu "Tysiąc Mil" w 1940 roku. Wybuch II Wojny Światowej powoduje przeniesienie zakładów z Modeny do Marranello, które niestety zostają zbombardowane.
11 maja 1947 roku to dzień debiutu w wyścigach nowo narodzonego Ferrari - modelu 125 sport (12 cylindrów, 1,5 l pojemności), który dwa tygodnie później odnosi pierwsze zwycięstwo podczas Gran Premio w Rzymie. We wrześniu tego samego roku na Salonie Samochodowym w Turynie Ferrari prezentuje swoje pierwsze modele Granturismo: małą czteroosobową limuzynę na podwoziu modelu 166 i barchettę.
      Rok 1948 jest rokiem pierwszych większych sukcesów Ferrari, gdyż na "drogowych" wersjach wyścigów osiąga ono bardzo dobre wyniki. W wyścigach "Tysiąc Mil" Ferrari dominuje i zwycięża w Targa Florio.
Siedziba firmy (FOTO: T.Ciesielski) W 1950 roku Scuderia Ferrari wchodzi do Formuły 1 i jest w niej obecna bez przerw do dnia dzisiejszego. Za kierownicą zasiadają wielcy mistrzowie tacy jak Clay Regazzoni, Gilles Villeneuve, Niki Lauda.
W 1969 roku Enzo Ferrari w związku z rosnącymi wymaganiami rynku, podejmuje decyzje o sprzedaniu 50% akcji firmy koncernowi Fiat. W latach siedemdziesiątych rezygnuje także z zawodów sportowych i koncentruje się na Formule 1 zdobywając trzy tytuły mistrza świata.
W 1988 roku udziały Fiata w spółce wzrastają do 90%. W tym samym roku mając 90 lat Enzo umiera w swoim domu w Modenie. Mit Ferrari nie gaśnie jednak z odejściem jego założyciela. Nowym prezesem i dyrektorem generalnym zostaje Luca di Montezemolo, który pomimo niesprzyjającej sytuacji, zwiększa inwestycje, oraz rozszerza rynki zbytu o nowe kraje. W 1996r. sprowadza do Ferrari Michaela Schumachera, dzięki któremu Scuderia znowu zaczyna triumfować w Formule 1.
Ferrari Enzo Ferrari (FOTO: Ferrari) Od początku istnienia firmy, powstało wiele wspaniałych modeli Granturismo. Wszystkie nowe modele odwoływały się do tradycji firmy, lecz były wzbogacone nowatorskimi rozwiązaniami. Począwszy od 1987 roku Ferrari na każde dziesięciolecie firmy wydaje limitowaną wersje bolidu drogowego o najnowszych rozwiązaniach rodem z Formuły 1 i wyścigów samochodowych. W 2003 roku pojawił się model nazwany imieniem założyciela firmy - Enzo Ferrari, który najlepiej prezentuje osiągnięcia włoskiej firmy w produkcji super sportowych samochodów.
Obecnie zakłady Ferrari znajdują się w Modenie i Marranello. W Modenie powstają karoserie, a w Marranello projekt i samochody Formuły 1.

copyright by Holms