.
.
.
Rzeźniczkowe Początki

Rzeźniczkowe Początki

TopLista Głosuj!

Ogólnie o projekcie Boży Bojownicy

Cele i Założenia To inicjatywa "ponadbractwowa" rekonstrukcji obsady husyckiego wozu bojowego oraz samego wozu z okresu "spanilych jizd" (lata 1428-1433) z naciskiem na wyprawę na Pomorze Gdańskie w 1433, w służbie Władysława Jagiełły. Określenie "ponadbractwowa" znaczy, iż nie jest to organizacja posiadająca swoje władze, obowiązkowe miesięczne składki etc, lecz dobrowolne i nieformalne zrzeszenie ludzi zainteresowanych rekonstrukcją historyczną okresu wojen husyckich. Wszyscy ci ludzie mogą należeć do innych organizacji, mieszkać w innych miastach, nie mają też przymusu brania udziału we wspólnych spotkaniach (choć tenże udział jest, rzecz jasna bardzo mile widziany).

Boży Bojownicy

Cele i Założenia W związku z powyższym, projekt nie ma formalnego kierownika, istnieje tylko wybierana na czas imprez historycznych (lub na stałe, w zależności od późniejszych uzgodnień) osoba odtwarzająca sylwetkę husyckiego dowódcy, jednak nie mająca żadnej władzy innej niż ta, która zostaje jej dobrowolnie przyznana przez uczestników projektu na czas działań rekonstrukcyjnych - w celu wiernego oddania wyglądu i organizacji odtwarzanego oddziału husytów.

Cele i Założenia Projekt skierowany jest do osób pełnoletnich.Cele projektu

Cele i Założenia Projekt "Boży Bojownicy" skupia się na jak najwierniejszym, do możliwie ostatniego detalu odtworzeniem grupy husyckiej piechoty pod względem wyglądu oraz zachowania (musztra, pieśni, życie obozowe) i taka rekonstrukcja jest jego nadrzędnym celem. Inscenizacje walki są celem drugorzędnym, jeśli wymagania sprzętowe wynikające z dopuszczania do inscenizacji walki stanęłyby w sprzeczności z wymaganiami sprzętowymi związanymi z wierną rekonstrukcją oddziału husyckiego, to wierna rekonstrukcja ma bezwzględne pierwszeństwo.

Cele i Założenia By uniknąć posądzeń o sekciarstwo, członkowie projektu nie propagują ideologii husyckiej poza ramami wytyczonymi rekonstrukcją historyczną.

Cele i Założenia Należy pamiętać, że husyci byli karnym, ideowym wojskiem, dlatego zachowania w rodzaju nadmiernego pijaństwa, chamskiego zachowania się, bardzo niechlujnego wyglądu etc powinny być wysoce niepożądane.

Cele i Założenia Celem, do którego dążyć winni uczestnicy projektu jest rekonstrukcja oddziału husyckiego na poziomie, co najmniej równym grupom zagranicznym, np. twórcom albumu "Medieval soldier" i wspólne uczestnictwo w imprezach rekonstrukcyjnych w kraju i za granicą. Rekonstrukcja ta obejmuje także husycki wóz bojowy.

Boży Bojownicy

Cele i Założenia Obsada wozu husyckiego składała się z woźniców, kuszników, spiśników, cepników, kuszników i strzelców z rusznicami. Każdy uczestnik projektu wybiera sobie sylwetkę któregoś z powyższych "rodzajów" husytów do rekonstrukcji. Uwaga - by rekonstruować kusznika lub osobę z bronią palną należy posiadać odpowiednie zezwolenia. Można rekonstruować kilka sylwetek naraz, albo zmienić odtwarzaną przez siebie sylwetkę na inną. Jednak w trakcie imprezy rekonstrukcyjnej należy trzymać się jednej sylwetki.Sprawy związane z projektem

Cele i Założenia Każdy uczestnik projektu powinien posiadać strój "cywilny" i "bojowy".

Cele i Założenia Na minimum stroju "cywilnego" składają się: nogawice, koszula, dublet, buty, pas, trzos (z lat 1360-1430, z obszaru Europy Środkowej). Taki duży "rozstrzał" czasowy wynika z faktu, iż rekonstruujemy sylwetki chłopów i mieszczan, nie noszących najmodniejszych ubrań ze względów majątkowych oraz ideologicznych (husycki purytanizm). Powinny być to jednak ubrania schludne i "historyczne".

Cele i Założenia Na minimum stroju "wojskowego" składają się: przeszywanica, rękawice ochronne, hełm (bez zasłony, najlepiej kapalin) wraz z kapturem pod hełm (z ok. 1400-1430, obszaru Europy Środkowej). W tym przypadku, "zakres tolerancji" pod względem wydatowania jest węższy niż w przypadku stroju cywilnego, bowiem wojsko zaopatrywało się w możliwie najlepszy sprzęt ochronny i broń, aby zwiększyć szanse przeżycia na polu bitwy.

Cele i Założenia Jeśli chodzi o repliki broni białej, każdy wyposaża się stosownie do odtwarzanej sylwetki. Poza tym zaleca się posiadanie "broni bocznej" w rodzaju replik mieczy, tasaków, toporów etc. Zaleca się również w zaopatrywanie przede wszystkim w repliki broni charakterystycznej dla formacji piechoty plebejskiej, czyli cepów, kiścieni etc. (Datowanie "broni" to lata ok. 1400-1430).

Boży Bojownicy

Cele i Założenia Istnieje możliwość zbudowania/kupienia za niewielką cenę repliki wozu bojowego husytów, w takim stanie, aby dało się go łatwo rozmontowywać i montować, a w tzw. międzyczasie przewozić większym samochodem. Docelowo taki wóz służyć miałby przemierzaniu końca trasy wiodącej na imprezę rekonstrukcyjną oraz przemieszczania się po jej terenie. W przypadku braku koni/wykwalifikowanego woźnicy, wóz stanowiłby centralną część obozowiska uczestników projektu.

Cele i Założenia Znakiem uczestników projektu jest kielich, ew. kielich z hostią, według wzorów husyckich. Kielich może być biały, czerwony, żółty lub czarny, także według wzorów husyckich. Znak kielicha może też występować pod postacią cynowego "badgesa". Kielich jest na sztandarze projektu, wskazane jest (lecz nie obowiązkowe, w związku z tym, iż nie było powszechne w dobie wojen husyckich) noszenie symbolu kielicha naszytego na ubranie i wymalowanego na tarczach/zbrojach uczestników projektu podczas uczestnictwa w imprezach rekonstrukcyjnych w których "Boży Bojownicy" biorą "oficjalny" udział.:: rzezniczek@lh.pl ::


Rycinki
Rycinki - II połowa XV wiekuRyciny
Ciuchy - II połowa XV wiekuCiuchy
Salady - II połowa XV wiekuSalady
Hełmy z tarczkamiTarczki
HochmeisterHerby

Turnieje
Turnieje - Chudów 2005Chudów 05

Zdjęcia
Ubezpieczenie Olsztyn | Archiwum | Ubezpieczenie Olsztyn
.
.